Zostań upoważnionym przedsiębiorcą AEO

Posiadanie certyfikatu AEO potrafi znacznie ułatwić życie przedsiębiorcy. Czym właściwie jest AEO i do czego potrzebny jest certyfikat? AEO to skrót od Authorised Economic Operator i oznacza instytucję określaną w Polsce jako upoważniony przedsiębiorca. Potwierdzeniem uzyskania uprawnień AEO jest certyfikat stwierdzający, że firma jest wiarygodnym przedsiębiorcą i korzysta z ułatwień odnoszących się do kontroli celnej dotyczącej bezpieczeństwa i ochrony oraz z uproszczeń przewidzianych w ramach przepisów celnych. Brzmi skomplikowanie? Skorzystaj z usług agencji celnej Rusak, a uzyskanie certyfikatu AED nie będzie wyzwaniem.

Wymagania i podział certyfikatów AED

Aby przedsiębiorca mógł starać się o uzyskanie certyfikatu AEO, firma musi posiadać siedzibę na obszarze celnym Unii Europejskiej. Certyfikaty AEO dzielą się na AEOC, AEOS i AEOF. Certyfikat AEOC dotyczący przedsiębiorców ubiegających się o korzystanie z uproszczeń celnych. Certyfikat AEOS otrzymują przedsiębiorcy wnioskujący o korzystanie z ułatwień dotyczących bezpieczeństwa i ochrony w momencie wprowadzenia na obszar celny towarów lub z chwilą opuszczenia przez towary obszaru celnego UE. Certyfikat AEOF to połączenie obu wymienionych zakresów. Aby ubiegać się o przyznanie certyfikatu AEO, przedsiębiorca musi nie tylko złożyć odpowiednie dokumenty, ale także spełniać odpowiednie wymogi formalne i prawne oraz poddać się audytowi przeprowadzanemu przez Izbę Administracji Skarbowej.

Czy warto ubiegać się o AEO z rusak.pl?

Posiadanie statusu uprawnionego przedsiębiorcy zapewnia wiele przywilejów. Należą do nich zmniejszenie liczby przeprowadzanych kontroli, zarówno dokumentów, jak i kontroli fizycznych, priorytetowe traktowanie przesyłki, która zostanie wytypowana do kontroli oraz przeprowadzanie kontroli poza kolejnością. Dzięki AEO przedsiębiorca jest powiadamiany o wybraniu przesyłki do kontroli i sam może wybrać miejsce jej przeprowadzenia. Posiadanie certyfikatu AEO gwarantuje, że przedsiębiorca jest solidnym kontrahentem, który przy zawieraniu transakcji przestrzega prawa wspólnotowego UE.

Podmiot ubiegający się o certyfikat AEO musi spełnić wiele wymogów formalnych, m.in. musi wykazać wysoki poziom kontroli swoich operacji i przepływu towarów oraz spełnianie standardów bezpieczeństwa i ochrony kontroli dostępu oraz procesów logistycznych, a także musi udowodnić swoją wypłacalność. Pracownicy agencji celnej Rusak.pl pomogą Ci przejść przez proces uzyskania certyfikatu AEO.

Skorzystaj z certyfikatu AEO rusak.pl

Jeżeli nie planujesz starać się o uzyskanie certyfikatu AEO i równocześnie chcesz korzystać z przywilejów, jakie zapewnia, skorzystaj z usługi outsourcingu i przekaż kwestie eksportu i importu agencji celnej Rusak. Z firmą skontaktujesz się bardzo prosto przez formularz na stronie internetowej rusak.pl, wysyłając wiadomość e-mail na adres [email protected] lub dzwoniąc pod numer telefonu +48 787 25 22 55. Skorzystaj z certyfikatu AEO rusak.pl i nie martw się o swój towar.