Szafki BHP dla pracowników – jak dobrać te odpowiednie?

Aby pracownicy mogli łatwo przechowywać swoje ubrania oraz inne przedmioty w pracy, pracodawca powinien zapewnić im dostęp do szafek BHP.

Odpowiednio dobrane umeblowanie do firmy ma duże znaczenie. Wśród wyposażenia, które stosowane jest w zakładach pracy, znajdują się szafki BHP. Jak dobrać odpowiednie meble tego typu?

 

Czym są szafki BHP?

Termin ten odnosi się do rodzaju szafek stosowanych w firmach. Szafki te przeznaczone są dla pracowników, dlatego też określane są one również jako szafki pracownicze albo szafy ubraniowe.

 

Szafki BHP przeznaczone są do przechowywania prywatnego mienia przez pracowników. Najczęściej służą do umieszczenia w nich odzieży, obuwia na zmianę, torby oraz innych przedmiotów.

 

Najczęściej szafki BHP wykonuje się z blachy. Metalowe szafki pracownicze wyróżniają się wysoką odpornością na czynniki zewnętrzne, a dzięki temu wieloletnią trwałością. Mogą być wykonane w różnych kolorach.

 

Rodzaje szafek BHP

Producenci oferujący szafki BHP mogą zaprezentować je w wielu wariantach do wyboru. Najczęściej stosowane są:

  • Wysokie szafki BHP – mają wysokość około 180 cm, dlatego zapewniają dużo miejsca do przechowywania, także wiszących przedmiotów.
  • Szafki BHP w kształcie litery L – jedna szafa składa się z dwóch liter L, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie wysokiej powierzchni do przechowywania przy jednoczesnej oszczędności przestrzeni.
  • Szafki BHP z ławkami – z przodu szafek znajdują się ławki, na których pracownicy mogą położyć torbę, usiąść.
  • Szafki BHP niskie – tego typu szafki składają się z kilku boksów, przegródek w jednym słupku, dlatego zapewniają mniej miejsca do przechowywania. Nie można wieszać w nich odzieży na wieszakach.

 

O czym pamiętać przy zakupie szafek BHP?

Dobierając odpowiednie szafki BHP, należy zwrócić uwagę na ich wymiary oraz dopasować je do miejsca, w którym mają być ustawione.

 

Należy również zwrócić uwagę na wyposażenie wewnętrzne szafek – najlepiej, aby te wysokie miały drążki. Dodatkowo szafka powinna być wyposażona w wentylację, aby odprowadzać nadmiar wilgoci z wnętrza.