Kiedy psychoterapia okaże się skuteczna?

Pomimo rosnącej świadomości odnośnie problemów psychicznych, określenie „psychoterapia” wciąż pozostaje dla nas często bliżej nieokreślonym działaniem, które realizują psychologowie i psychiatrzy.  Co więcej, psychoterapia bardzo często jest przez nas wrzucana do jednego worka z bliskoznacznymi określeniami, jak np. diagnoza psychiatryczna, psychoedukacja, a w rzeczywistości różnice są znaczące.

Jeśli poszukiwana jest przez nas psychoterapia Warszawa (https://www.psychiatrzy.warszawa.pl/centrum-psychoterapii) będzie dobrym miejscem, jednak niezależnie od tego, wyróżnia się pewne nurty, w oparciu o które specjaliści udzielają pomocy. Najpopularniejszą jest psychodynamiczna terapia, terapia systemowa, psychoanaliza, behawioralno-poznawcza, a także integracyjna. Powinniśmy jednak mieć świadomość tego, w jakim momencie udać się na psychoterapię, a także kiedy ta będzie mogła być skuteczna.

Do kogo powinniśmy się zgłosić po pomoc?

Jeśli znajdujemy się na etapie poszukiwań specjalisty, warto podążać za własnymi preferencjami. Trudno jest jednoznacznie określić do kogo powinniśmy się zgłosić o pomoc, aby terapeuta był skuteczny, ale też jednocześnie przyjazny. Mając dostęp do Internetu jesteśmy w stanie dotrzeć do wielu wartościowych opinii na temat wybranych specjalistów, a to na pewno ułatwi nam ostateczny wybór. Musimy mieć przy tym też świadomość tego, że taka droga bywa też zwodnicza, gdyż nie każdy psychiatra będzie specjalistą od każdego przypadku, a także nie wszystkim przypadnie do gustu podejście, charakter i nastawienie.  To bardzo ważna kwestia, gdyż często to właśnie wybór psychoterapeuty warunkuje, czy leczenie okaże się skuteczne.

Liczne badania jasno dowodzą, że wdrożenie psychoterapii prowadzi do zmian, a te mogą zachodzić w sposobie przeżywania zarówno siebie, jak i całego świata, budowania relacji między ludźmi, a także wyjaśniania napotkanych sytuacji i zdarzeń. Zasadniczo wskazuje to, że dokonywana jest zmiana na poziomie zachowania, zachowań pacjenta, afektu, a także funkcji poznawczych. Spora część osób, które brały udział w psychoterapii potwierdza, że jej stan uległ poprawie. Tak jak i w każdym innym procesie, tak samo w psychoterapii niepodważalną wagę ma wiara w jej sens, która ma przełożenie na samo zaufanie do psychoterapeuty. Bardzo istotne jest też to, czy pacjent jest gotowy do zmian, a szczególnie do udźwignięcia ich konsekwencji.

W jakim przypadku psychoterapia będzie najbardziej skuteczna?

Należy też odnotować, że psychoterapia będzie miała najwyższą skuteczność w momencie, kiedy odbywa się na osobach tak refleksyjnych, że potrafią z boku obserwować swe odczucia i zachowanie. Jednym z kluczy jest także prawdomówność, natomiast warto zaznaczyć, że nie chodzi tutaj o opowiadanie na temat wszystkiego, lecz by nie kłamać. Czasami lepiej jest odmówić udzielania odpowiedzi, niż zatajać pewne fakty, które miały miejsce w naszym życiu. Koniec końców, żadna psychoterapia nie będzie mogła się udać, jeśli spotkania ze specjalistą nie będą odbywać się regularnie i nieprzerwanie od momentu rozpoczęcia. Częste zmiany specjalistów i metod także nie są niczym wskazanym.